niedziela, 2 marca 2008

Akcja Indeksu 73 - Uwolnić Puchatka!

W 2000 r. koncern Walta Disneya ostatecznie zmonopolizował książkę A.Milnego „Kubuś Puchatek” i stworzył konsumpcyjny wizerunek bohaterów Stumilowego Lasu. Dzisiejsze postaci Kubusia Puchatka, Tygryska, Prosiaczka czy Sowy niewiele mają wspólnego z ich oryginalną wersją, napisaną w latach 20. przez brytyjskiego pisarza Aleksandra Milne’go, z ilustracjami Ernesta Sheparda.

Obecnie koncern posiada wyłączność na realizacje teatralne i filmowe książek Milne'a i wykorzystuje swój monopol. Na skutek braku licencji jesienią 2000 roku w dwunastu polskich teatrach zdjęto z afisza spektakle na motywach „Kubusia Puchatka”. W obronie Puchatka stanęło środowisko poznańskich artystów lalkarzy z Teatru Animacji, którzy zbierali podpisy pod petycją do ONZ o wpisanie Kubusia Puchatka na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. „Puchatek jest własnością nas wszystkich” - napisali autorzy petycji, podpisanej przez kilka tysięcy osób. Niestety, zawłaszczenia Puchatka przez Walt Disney Company nie udało się zapobiec. W 2005 współpracująca z Disneyem firma producencka Feld Entertainment wyprodukowała oparte na książkach Milne'a widowisko „Disney Live! Winnie The Pooh”, które pokazywane jest obecnie na światowym tournee od Nowej Zelandii po Pekin. W Polsce będzie prezentowane na przełomie lutego i marca i jest to jedyna okazja, by polskie dzieci mogły zobaczyć legendarnego Misia i jego Przyjaciół na żywo.

Zdaniem Kolektywu Indeksu 73 praktyki Walt Disney Company mają charakter monopolistyczny i naruszają wolność twórczą. Amerykański koncern, dążąc do maksymalizacji zysku, odbiera artystom możliwość twórczego wykorzystania książek Milne'a, ogranicza także dostęp publiczności do widowisk innych, niż autoryzowane przez siebie. Dla komercyjnych celów zawłaszcza jedną z najważniejszych klasyki dla dzieci, która jest częścią światowej kultury. Nie służy to dobru publicznemu ani rozwojowi sztuki.Nie chcemy odbierać koncernowi Walt Disney Company jego dochodów, chcemy tylko, aby podzielił się wartością, której nie sposób przeliczyć na pieniądze - dziedzictwem światowej kultury.

Przeczytaj więcej:

Roman Pawłowski, „Uwolnić Kubusia Puchatka”, Gazeta Wyborcza, 1-2 marca 2008

(…) Spektakl "Disney Live! Kubuś Puchatek", który w ramach światowego tournée przyjechał w tym tygodniu do Polski, reklamowany jest jako "oryginalne widowisko spod znaku Disneya". Z oryginałem, to znaczy z książkami Aleksandra A. Milne'a disnejowski Puchatek ma jednak tyle wspólnego, co McDonald z domowym obiadem. Miłośnicy Misia o Bardzo Małym Rozumku biją na alarm: coraz mniej dzieci zna oryginalną wersję bajki o mieszkańcach Stumilowego Lasu (…). Polscy fani Kubusia jednak się nie poddają. W związku z występami disnejowskiej rewii przygotowują szereg akcji. Poznański Teatr Animacji, który osiem lat temu stracił prawo do wystawiania "Puchatka", przygotowuje wystawę, na której przypomni swoje przedstawienie. Będzie można obejrzeć scenografię i fragmenty wideo. Z kolei grupa młodych artystów i studentów Performeria Warszawska działająca pod auspicjami Instytutu Teatralnego organizuje cykl działań w przestrzeni miasta pod hasłem "Uwolnić Puchatka". Będzie sondaż na temat znajomości oryginalnego Kubusia, happeningi z pluszakami i piknik artystyczny na ulicy Kubusia Puchatka w Warszawie. Twórcy chcą wystąpić do władz Warszawy o usunięcie z ulicy umieszczonego tam niedawno wizerunku disnejowskiego Puchatka i zastąpienie go tradycyjnym, z ilustracji Sheparda. Obie akcje wspiera grupa Indeks 73 - inicjatywa na rzecz wolności twórczej i walki z cenzurą.

Cały artykuł: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75248,4977884.html

Jarosław Lipszyc, „Indeks 73 - kultura też ma swoje prawa”, Gazeta Wyborcza, 22.02.2008

(…) Spektakl "Disney Live! Kubuś Puchatek" to dowód, że nowy rodzaj cenzury opartej na przymusie ekonomicznym i monopolu prawa autorskiego stał się realnym problemem. (…) Nie chodzi tu przecież tylko o "Kubusia Puchatka". Za tym jaskrawym przykładem skrywają się setki i tysiące większych i mniejszych strat, jakie ponosi kultura w związku ze sposobem realizowania monopolu prawnoautorskiego.

Cały artykuł: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75515,4951185.html

Zobacz akcję Performerii Warszawskiej „Uwolnić Puchatka! : http://wolnypuchatek.wordpress.com/


Brak komentarzy: